Πρόγραμμα "Euroscola"

Tο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επιθυμώντας να δώσει την ευκαιρία στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης να γνωρίσουν από κοντά τους χώρους και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργανώνει στο Στρασβούργο στις 15 Απριλίου 2015 ημερίδα Euroscola για το 2016,στην οποία θα συμμετάσχουν μαθητές τάξεων Β΄ και Γ΄ Λυκείου (ΓΕΛ, Λυκειακών Τάξεων, ΕΠΑ.Λ.).

Για το λόγο αυτό προκηρύσσεται σχολικός διαγωνισμός συγγραφής γραπτού δοκιμίου με θέμα: «Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά τη Συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στην διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιος είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πως μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;». Η ημέρα συγγραφής του γραπτού δοκιμίου ορίζεται η Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015.

Κάντε ΚΛΙΚ εδώ για να διαβάσετε το σχετικό έγγραφο.