Επαναλειτουργία του σχολείου για την Α’ και Β’ τάξη

Κατόπιν των σχετικών αποφάσεων του Υπουργείου Παιδείας, ανακοινώνονται τα εξής :

α. Επαναλειτουργία σχολείου για Α΄και Β΄τάξη : τα μαθήματα της Α΄ και Β΄τάξης που διακόπηκαν λόγω της πανδημίας θα αρχίσουν πάλι τη Δευτέρα 18/5/2020.

β. Δημιουργία υποτμημάτων : Κάθε τμήμα υποδιαιρείται σε δύο υποτμήματα, ώστε ο αριθμός των μαθητών στην αίθουσα διδασκαλίας να μην υπερβαίνει τους 15. Για παράδειγμα, το Α1 υποδιαιρείται σε Α1-Α΄ και Α1-Β΄. (πίνακας 1)

γ. Προσέλευση υποτμημάτων : Κατά την 1η εβδομάδα επαναλειτουργίας, δηλ. από 18/5 έως 22/5, τα υποτμήματα Α΄θα προσέλθουν τις ημέρες Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή, ενώ τα υποτμήματα Β΄θα προσέλθουν τις ημέρες Τρίτη και Πέμπτη. Κατά τη 2η εβδομάδα επαναλειτουργίας, δηλαδή από 25/5 έως 29/5 η προσέλευση των υποτμημάτων θα γίνει αντίστροφα κ.οκ. έως τη λήξη του σχολικού έτους. (πίνακας 2)

δ. Ωρολόγιο πρόγραμμα : Ισχύει το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων του σχολείου που ήταν σε χρήση και προ της διακοπής των μαθημάτων λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.