Bullying : Ενημερωτικές συναντήσεις για τους μαθητές της Α΄και Β΄ τάξης

Δύο ενημερωτικές συναντήσεις με θέμα το πρόβλημα του bullying πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας στις 19 και 29 Μαρτίου 2019, για τους μαθητές της Β΄ και Α΄ τάξης αντίστοιχα. Τα παιδιά παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον μία σύντομη ταινία σχετική με το θέμα και ακολούθησε παρουσίαση όλων των παραμέτρων του σχολικού εκφοβισμού (αιτιολογία, χαρακτηριστικά θύτη-θύματος-παρατηρητών, ψυχοσωματικές επιπτώσεις σε όλους τους εμπλεκόμενους). Οι ερωτήσεις που ακολούθησαν από τους μαθητές έδειξαν ότι επετεύχθη ο στόχος της ευαισθητοποίησης και της επαγρύπνησης για την αυξανόμενη και επικίνδυνη αυτή μορφή σχολικής βίας. Τις συναντήσεις οργάνωσε η φιλόλογος κα. Βέρα Αλεβίζου.

Για περισσότερα, επισκεφθείτε  την ιστοσελίδα του Δικτύου Πρόληψης και Αντιμετώπισης των φαινομένων Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού.