Δραστηριότητες για την Ενδοοικογενειακή Βία από το Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Θυμάτων Βίας του Δήμου Ρόδου στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “Educating Citizens”.

Την Παρασκευή 7/2 και την Τετάρτη 19/2 οι μαθητές της Β΄ Τάξης παρακολούθησαν δραστηριότητες σχετικές με το πρόβλημα της ενδοικογενειακής βίας που οργάνωσαν οι υπεύθυνες του Κέντρου Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Θυμάτων Βίας του Δήμου Ρόδου κυρίες Εύη Μηνατσή, κοινωνιολόγος και Δέσποινα Φακιδαράκη, ψυχολόγος. Οι δραστηριότητες έδωσαν τη δυνατότητα στους μαθητές να ενημερωθούν και να προβληματισθούν σχετικά με το μεγάλο αυτό κοινωνικό πρόβλημα. Οι δραστηριότητες εντάσσονται στο πρόγραμμα erasmus+ “Educating Citizens : Learning Democracy through Social Action” στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας.

Δείτε περισσότερα για το Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών Θυμάτων Βίας του Δήμου Ρόδου .

Επισκεφθείτε το ιστολόγιο του προγράμματος Erasmus+ “Educating Citizens: Learning Democracy through Social Action”.