Με επισημότητα αλλά και προφυλάξεις πραγματοποιήθηκε ο αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2020-21.

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους .

Σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα για την πρόληψη της διασποράς του κορονοϊού και τις σχετικές οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας προσήλθαν στις σχολικές αίθουσες και ο αγιασμός έγινε κατά τμήμα. Στον προαύλιο χώρο του σχολείου πραγματοποιήθηκε με κάθε επισημότητα η τελετή αγιασμού, την οποία παρακολούθησε περιορισμένος αριθμός εκπροσώπων των μαθητών και των εκπαιδευτικών. Της δοξολογίας χωροστάτησε ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ολύμπου κ. Κύριλλος, ενώ την τελετή τίμησαν με την παρουσία τους ο υφυπουργός Τουρισμού κ. Μάνος Κόνσολας, ο βουλευτής κ. Γιάννης Παππάς, ο τ. υφυπουργός Ναυτιλίας κ. Νεκτάριος Σαντορινιός, όλοι τους απόφοιτοι του Βενετοκλείου! Παρέστησαν επίσης ο προϊστάμενος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου κ. Ι. Παπαδομαρκάκης καθώς και εκπρόσωποι του Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου και του Δημάρχου Ροδίων.

Καλή σχολική χρονιά σε όλους!