9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη στο σχολείο μας στις 30 Σεπτεμβρίου 2022 η 9η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με τίτλο “ΆΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ”.

Η έναρξη έγινε με τη χορευτική ομάδα του Erasmus  “Keep in touch:make tourism sustainable” που χόρεψε τον Ζορμπά του Μ.Θεοδωράκη. Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες χωρίστηκαν στα αθλήματα της επιλογής τους, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ, επιτραπέζια αντισφαίριση και σκάκι υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών μας, κ. Μ. Μαδωνή και κ. Ν. Τσιντομηνά.

Η ημέρα αξιοποιήθηκε δημιουργικά και ευχάριστα με την εξάσκηση κινητικών δεξιοτήτων, την ελεύθερη επαφή των παιδιών με ομαδικά αθλήματα, την προαγωγή του αθλητικού πνεύματος και της ευγενούς άμιλλας και την ανάδειξη της θεμελιώδους σημασίας της σωματικής άσκησης για τη σωματική και πνευματική υγεία.