Συμμετοχή του Βενετοκλείου – 1ου ΓΕΛ Ρόδου σε ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Erasmus+

Το 1ο Γενικό Λύκειο Ρόδου – Βενετόκλειο πρόκειται να συμμετάσχει από το τρέχον σχολικό έτος σε ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο πλαίσιο της δράσης  ΚΑ2 – Στρατηγικές Συμπράξεις στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης του Προγράμματος Erasmus+. Το πρόγραμμα είναι διετούς διάρκειας (Οκτώβριος 2016 – Οκτώβριος 2018) και χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν, εκτός από το 1ο ΓΕΛ Ρόδου, άλλα πέντε ευρωπαϊκά σχολεία  από την Ιταλία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Πολωνία και Τουρκία, καθώς και το Πανεπιστήμιο Minho της Πορτογαλίας. Από κάθε σχολείο θα συμμετάσχουν 25 μαθητές και 5-10 καθηγητές.

Την παιδαγωγική ευθύνη υλοποίησης του προγράμματος από ελληνικής πλευράς έχουν αναλάβει οι καθηγητές Αθανασόπουλος Παναγιώτης (συντονιστής), Αλεβίζου Βέρα, Γεωργαλλίδης Δημήτρης, Καράκιζα Χρυσάνθη, Μπλαδένη Άννη, Παπαμεντζέλου Δημήτρης, Τσιμπιδάκη Νίκη, Χαραλαμπίδη Μαρία και Χαραλαμπίδης Λεωνίδας.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικές με το πρόγραμμα, επισκεφθείτε :