Συμμετοχή του Βενετοκλείου σε εκπαιδευτική συνάντηση στην πόλη Φερεντίνο της Ιταλίας στο πλαίσιο προγράμματος Erasmus+.

Συμμετοχή του Βενετοκλείου σε εκπαιδευτική συνάντηση στην πόλη Φερεντίνο της Ιταλίας στο πλαίσιο προγράμματος  Erasmus+.

Επέστρεψε από την Ιταλία η δεκαμελής αντιπροσωπεία του Βενετοκλείου – 1ου Γενικού Λυκείου Ρόδου, που συμμετείχε στην 1η εκπαιδευτική συνάντηση  του προγράμματος Erasmus+ “Bringing life into classroom : innovative use of mobile devices in the educational process” – «Φέρνοντας ζωή στην τάξη : καινοτόμος χρήση κινητών συσκευών στην εκπαιδευτική διαδικασία» (“Blic & Clic”). Τη συνάντηση οργάνωσε από τις 7 έως τις 11 Νοεμβρίου 2016 το Istituto di Istruzione Superiore “Martino Filetico”, στην όμορφη πόλη του Φερεντίνο, 70 χλμ. νοτιοανατολικά της Ρώμης.

Η αντιπροσωπεία αποτελείτο από τους καθηγητές του Βενετοκλείου κ.κ. Αθανασόπουλο Παναγιώτη (συντονιστή του προγράμματος), Αλεβίζου Βέρα, Παπαμεντζέλου Δημήτρη, Τσιμπιδάκη Νίκη και Χαραλαμπίδη Λεωνίδα και τους μαθητές της Α΄ Τάξης Αλεξοπούλου Ελπίδα, Ευθυμίου Νίκο, Καμοίση Ηλία, Κοντόση Εβελίνα και Φλουρίδη Δημήτρη.

Στη συνάντηση συμμετείχαν αντιπροσωπείες έξι σχολείων από ισάριθμες ευρωπαϊκές χώρες (Ιταλία, Ρουμανία, Πολωνία, Πορτογαλία, Τουρκία) καθώς και εκπρόσωποι του πορτογαλικού πανεπιστημίου UMinho.

Περισσότερα για τη συνάντηση :

Βίντεο-παρουσίαση του σχολείου μας από το μαθητή Ν. Ευθυμίου, τάξη Α’. Παρουσιάστηκε στην 1η εκπαιδευτική συνάντηση του προγράμματος Erasmus+ “Blic&Clic”, στο Ferentino της Ιταλίας, Νοέμβριος 2016.
Βίντεο από την εκπαιδευτική συνάντηση στην οποία συμμετείχε το 1ο ΓΕΛ Ρόδου – “Βενετόκλειο” στο Ferentino της Ιταλίας, 7-11 Νοεμβρίου 2016, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “Bringing Life into Classroom : innovative use of mobile devices in the educational process” (Blic&Clic).

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικές με το πρόγραμμα, επισκεφθείτε :